Thursday, January 2, 2014

Aastalõpuvõistlus '13 läbi rajameistri silmade

Postituse kirjutamise ajaks on juba aasta vahetunud, seega sooviksingi järgnevalt - 
HEAD UUT AASTAT!

11. Aastalõpuvõistlusel rajameistriks olemise pakkusin ise välja juba suvepaiku mõeldes aastavahetusele. Meenutades osalejate mõtteid huvitavate formaatide kohta, mida võiks tuua viimase päeva tirimisse meenus mulle SISE-O elementidega labürindi orienteerumine. Seda formaati on tehtud mitmel pool maailmas staadionitel ning suurematel avatud aladel. Antud formaat oli minu andmetel Eestis esimest korda.

Labürindi orienteerumineSeekord said rajad ära enamasti planeeritud üle kuu aja enne võistlust, et edukalt kõik õigeaegselt valmis saada. Radade tegemisel lähtusin, et lumi võib maas olla ning seetõttu ei laseks orienteerujatel suusatajaid austades mööda laskumisi joosta. Mõni nädal enne võistlust, teades et lund siiski ei tule, sai tehtud radu veidi orienteeruja-sõbralikumaks ning ära kaotatud mudased hajutuspunktid.Kindlasti paljud märkasid metsas ning hiljem Nõmme Spordikeskuse fuajees 2'te vineerist jõuluvana. Radu planeerides ning uurides eelmiste aastate radu tõdesin, et enamus kohti on läbi joostud. Et rada teha veidi huvitavamaks ja mitmekesisemaks tuli tekitada metsa üks objektipunkt (sel hetkel ei mõelnud veel, mis täpsemalt?). Hiljem sai hakatud otsima tutvuste kaudu aiapäkapikku, kuid tänapäeva korterimajanduste kaudu ei leidnud ning seetõttu lasin isal teha vineerist jõuluvana (Aitähh tegijale). Radu orienteerujatesõbralikumaks tegemisel sai toodud nii ka mudane hajutuspunkt üles jõuluvana punkti juurde, seega tuli teha viimaseid kaks tükki. Sobivad kohad leitud oli järgmine idee kindel. Võistluse ajal veidi segadust tekitav (hajutuse tõttu) ning veidi loterii punktina tundus väga hästi toimivat.
Video väljavõte
Täpsemalt formaati välja töötades sai kaalutud erinevaid variante asukohaks - Nõmme Seikluspargi alune, Tähetorni nõlv ja selle ümbrus, NSK territooriumi liivaplatsid (mis lõpuks ka sai realiseeritud) ning Palmiaed ja Kalevipoja objektid. Palmiaias ringi käies ei saanud seda võistlusel siiski jätta täiesti kasutamata ning nii Jüriga ühel päeval üle vaadates sai mõeldud, et üks hajutuspunktipaar tuua justnimelt Palmiaeda ning joonistada välja kaardinurka suurendatud skeem. Kahel esimesel vahetusel olid hajutuspunktid 2. korrusel (legendis oli sellekohane täpsustus). Seevastu kolmandal ning neljandal etapil enne formaati oli punkt 1. korrusel ning veidi nurga taga, et orienteerujatele muuta punkt raskeks. 


Labürindi puhul oli algselt 4-5 erinevat versiooni nagu tuli ennem välja rääkides Palmiaiast. See labürint sündis nii, et esmalt sai jagatud liivajalgpalli plats ühtlase vahemaa (2,5m) tagant osadeks moodustades 160 ruutu (25x45m plats). Teades kus eksitakse sise-o'de puhul üritasin tekitada olukordi, kus võidakse valida vale koridor kaotadades väärtuslikke sekundeid.  Seekord sai mõeldud ka tüüpilistele teevalikutele pärit spordihallide sise-o'dest, kus võib olla ringijooks lühem, kui labürindist läbi joostes avades labürindi 5'st kohast. Sisse sai võetud 3 tribüüni, mille vahelt sai läbi joosta ning külge punkti panna. Et labürindi võlusid ikka testida planeerisin labürindi kõrvale ka väikse platsi, mis oli lihtne, kuid idee oli võistlejad korraks labürindist välja tuua ja siis taas keerulisse võrgustikku tagasi viia. Võistlust kõrvalt jälgides nägin, et mõnel orienteerujal siiski võttis aega kohanemine labürindiga. Siinkohal oli kindel eelis neil, kes on kaasa teinud SISE-O'd.Kui ausalt kõik ära rääkida, siis selle võistluse otsene ettevalmistus algas juba eelneval õhtul 7 paiku ning lõppes südaööks. Kokku sai ehitatud seejuures 4 tundi erinevaid labürinte ning koridore, jättes võimalikult vähe hommikuks ning nagu hiljem selgus läkski hommikul punktide panek ja muud ettevalmistused üsna kiireks.

Kindlasti tahaksin tänada 2'te abilist, kes minuga koos öösel labürinti ehitasid (Oleg ning Märten) ja ka hommikul võistlusel kaasa aitasid, Timmot kes Pirgust aitas varustust transportida, Matist ja Villut kes aitasid punkte kokku korjata, Nõmme Spordikeskust nõu ja varustuse eest ning kõiki võistlejaid, kes sel üritusel osalesid.Loodan, et kõik osalejaid jäid radadega rahule! :)


---------------------------------------------------------------

Lähiajal proovin valmis saada ka võistlusel filmitud videomaterjalidest ühe väikse ülevaatliku filmiklipi, mille panen siia ..  Jaanuarikuus teen veel radu Auto-o'le (orienteerumise eri) ja Sise-O Kuristiku Gümnaasiumis, peale mida üritan keskenduda rohkem järgnevaks hooajaks.

Uue aasta esimene treening


3 comments:

 1. Väga tubli oled! Rada oli huvitav ja vaheldusrikas arvestades ammu üdini tuttavat paika, jätka samas vaimus!

  ReplyDelete
 2. Head uut aastat!
  Hea rada oli!
  Ja siit jutust saadud info põhjal lähen kindlasti ka auto-o'le. (Joonas kirjutas vaid et noor ja lootustandev rajameister, ilma täpsustamata :))
  Sise-o niikuinii.

  ReplyDelete